Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Велика Костромка

Велика Костромка - село, центр сільської Ради, розташоване за 12 км на південь від районного центру, який є для Великої Костромки найближчою залізничною станцією. Сільській Раді підпорядковане також с. Мала
Костромка. Населення - 4912 чоловік.
На території села міститься центральна садиба радгоспу «Степовий», який має 9534 га орної землі, в т. ч. 2250 га зрошуваної. Радгосп займається виробництвом зерна і продуктів тваринництва. При ньому працює районна школа зрошуваного землеробства. За сумлінну працю 40 працівників радгоспу нагороджено орденами і медалями СРСР.
У Великій Костромці є середня, восьмирічна та початкова школи, школа сільської молоді, працюють 2 клуби і 2 бібліотеки. Функціонує лікарня. Встановлено пам'ятник В. І. Леніну.
Село засноване в другій половині XVIII сто­ліття як військове поселення Костромське. В роки першої російської буржуазно-демократичної революції селяни Костромки розгромили маєток графині Дашкової, розподілили між собою хліб, худобу, сіно. Херсонський губернатор надіслав сюди загін козаків, які придушили виступ. У 1909 році Костромка стала волосним центром. Тільки в 1912 році тут відкрилися зем­ська початкова школа та лікарня. Наприкінці 1917 року за допомогою херсонських більшови­ків створено волосний партійний комітет, до складу якого увійшло 9 комуністів. Тоді ж на сільській сходці було обрано Костромську волосну Раду селянських депутатів, першим головою якої став Д. С. Трусій, секретарем - Г. Т. По­зигун.
Волосні збори представників бідноти 21 лютого 1918 року ухвалили рішення про створення за­гону Червоної гвардії, до якого вступило 22 добровольці; очолили їх Т. Я. Дашко та Н. Я. Свириденко. Незабаром організувався комсомоль­ський осередок, до якого увійшли І. І. Позигун, А. Позигун, В. М. Стародуб та інші, всього 8 чоловік. У 1921 -1922 рр. тут були дві хати-читальні, бібліотека, народний дім, клуб, при якому працював драматичний гурток.
17 серпня 1941 року Костромку окупували фашисти. У перші ж дні вони розстріляли радян­ських активістів, серед них: директора МТС  Коваленка, голову колгоспу Г. Я. Костен­ка, колгоспників Ф. Попова, В. Самойленка та інших. На каторжні роботи до Німеччини було вивезено 452 жителі села. Фашисти завдали збитків на суму понад 55 млн. крб. У січні 1944 року па правому березі Дніпра, навпроти Костромки, розгорнулися жорстокі бої радян­ських військ з гітлерівцями. Декілька раз село переходило з рук в руки. 26 лютого радянські війська остаточно вибили фашистів із Кост­ромки.
В боях за визволення села від гітлерівців відзначився шістнадцятирічний Олексій Климашкін. Він знищив гранатами ворожий кулемет з обслугою, а коли шлях радянським воїнам перепинив ворожий дзот і атакуючі бійці залягли, відважний воїн кинувся на нього і закрив куле­мет своїм тілом. Йому посмертно було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Похований О. Ф. Климашкін у братській могилі, на якій встановлено пам'ятник.
Уродженець Костромки командир роти лейте­нант Д. В. Фартушник за участь у форсуванні Дніпра удостоєний високого звання Героя Радян­ського Союзу. Помер у госпіталі в 1946 році, похований в Апостоловому.



Велика Костромка