Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Чаплине

Чаплине - селище міського типу, центр селищної Ради, якій підпорядковані також села Журавлинка, Касаеве, Петрикове, Рівне. Розташоване за 18 км від ра­йонного центру. Залізнична станція на межі Придніпровської і
Донецької за­лізниць, Чаплине має регулярний автобусний зв'язок з Васильківкою, Покровським та ін. населеними пунктами. Населення - 8,7 тис. чоловік.
Назва селища походить від невеличкої річки Чаплини, яка протікає поблизу нього. Засноване Чаплине під час будівництва Катерининської залізниці (1881- рр.), яка зв'язала Донецький кам'яновугільний і Криворізький залізорудний басейни. З квітня 1896 року почалося будівництво нової одноколійної лінії на схід­ній дільниці залізниці від станції Чаплине До міста Бердянська, а в грудні 1898 року залізнична колія Чаплине - Бердянськ довжиною 208 км була здана в експлуа­тацію. За 1909 рік по ній перевезли понад 26 тис. вагонів хліба та інших продуктів. Станція ж Чаплине в середньому приймала і відправляла щороку близько 1,5 млн. нудін вантажів.
З відкриттям залізничної вітки до Бердянська Чаплине було перетворене на за­лізничний вузол. З станції Улянівка сюди перевели служби шляху і зв'язку, а також депо. З селищі, що розросталося біля станції, проживали стрілочники, кочегари, зчіплювачі вагонів, кондуктори та інший робочий люд. Кількість убогих мазанок і дерев'яних хатин збільшилась тут, коли у 1896 році бельгійське акціонерне това­риство розпочало будівництво заводу «Кераміка», де в 1900 році вже працювало близько 500 робітників.
Тяжкими були умови життя і праці робітників залізниці та заводу. Працю­вати доводилось понад 12 годин, а заробітна плата була мізерною. До 1913 року ніколи в селищі не було, діти робітників їздили в школу за 18 км на станцію Уля­нівка.
Ненависть до самодержавства ще більше посилилась внаслідок поразки царизму в російсько-японській війні. Назрівали буремні події першої російської революції, ідеї революційної соціал-демократії знаходили все більше послідовників серед робіт­ників залізниці. У січні 1905 року в Чаплиному тимчасово жили брат В. І. Леніна - Д. І. Ульянов з дружиною А. І. Нещеретовою у її батьків. Згідно з наказом Київ­ського жандармського управління над Д. І. Ульяновим було встановлено жандармський нагляд. Подружжя намагалось якомога швидше включитися в революційну боротьбу. Дізнавшись про криваву розправу царських сатрапів над петербурзь­кими робітниками 9 січня 1905 року, вони виїхали з Чапли­ного без дозволу властей. Це викликало розгубленість поліції Олександрійського повіту і вона терміново сповістила началь­ника катеринославського жандармського управління про те, що Д. І. Ульянов з дружиною 27 січня о 10 годині вечора поїздом 3 без дозволу виїхали зі ст. Чаплине Катерининської заліз­ниці. Щоб притупити пильність поліції, Д. І. Ульянов з дру­жиною прибув спочатку не в саму столицю, а в Сабліно під Пе­тербургом, де в той час проживали його мати і сестра.
Під впливом класових боїв російського пролетаріату за­лізничники Чаплиного взяли активну участь у першій росій­ській буржуазно-демократичній революції. 8 грудня 1905 року
почався загальний страйк працівників Катерининської залізниці. Робітники і слуяїбовці Чаплиного на зборах того ж дня обрали страйковий комітет на чолі з Н. А. Челпановим.
Під безпосереднім керівництвом Катеринославського та Гришинського страйкових комітетів і за допомогою сформованої бойової дружини чаплинські залізничники роззброїли місцеву поліцію, а також солдатів, що прибули на станцію. При цьому, як зазначав бахмутський повітовий справник в телеграмі катеринославському губер­натору, солдати на станціях Чаплине, Гришине і Авдіївка навіть не чинили опору бойовим робітничим дружинам.
Разом з представниками страйкового комітету станції Гришине чаплинський комітет розгорнув агітаційну роботу серед робітників заводу «Кераміка», закликаючії їх до спільних дій проти самодержавства. Така ж робота проводилась серед селян навколишніх хуторів і сіл. Страйковий комітет закликав селян захоплювати поміщи­цькі землі, розподіляти поміщицьке майно, озброюватись. Для придбання зброї був організований збір коштів серед трудящих.
Царські війська жорстоко придушили страйк залізничників, десятки робітників станції було кинуто до в'язниці.
У період нового промислового піднесення у зв'язку з пожвавленням вироб­ництва в основних галузях промисловості країни зросли перевозки і через станцію Чаплине. Саме селище розросталось. Збільшилась кількість населення. В 1913 році тут відкрився перший учбовий заклад - залізничне училище.
В роки першої світової війни Чаплине було важливим вузлом комунікацій. Через станцію щоденно відправляли на фронт десятки ешелонів з солдатами. Між заліничниками і революційно настроєними солдатами-




Чаплине