Кринички

Кринички - селище міського типу з 1958 року, центр Криничанської селищної Ради, районний центр. Розташовані на річці Мокрій Сурі, правій притоці Дніпра, за 48 км від Дніпропетровська. Криничанській селищній Раді підпорядковано такі населені пункти: Гримуче, Новопідгірне,
Новопушкарівка, Одарівка. Суворовське, Червоний Яр, Чернече, Яблуневе. Населення - 6,8тис. чоловік.
На території сучасного селища археологами досліджене сарматське курганне поховання (II століття до н. е.). Кургани епохи бронзи (III -II тисячоліття до н. е.) виявлено також поблизу села Одарівки.
Сучасне поселення засноване близько двох століть тому. В долині річки Мокрої Сури та її урвищах було безліч незамерзаючих джерел з доброю питною водою. Подорожні (тут проходив великий чумацький шлях), а також; перші поселенці села ко­пали щороку тимчасові невеликі криниці. Звідси ноходжєння назви села- Кринич­ки. Тривалий час паралельно з цією, частіше в офіційних документах, вживалася назва - Криничуватка.
Основну масу мешканців села на початку XIX століття становили державні селяни. Низькі врожаї призводили до голодування і масового відпливу селян на південь, де вони сподівалися знайти роботу і порятунок від голодної смерті.
Цим пояснюються великі коливання чисельності населення Криничок. Так, у 1859 році тут мешкало 2587 жителів, в 1886 році - 4363, а в 1898 році населення зменшилося до 2410 чол., тобто майже в 2 рази.
Гальмувало соціально-економічний розвиток села також і те, що воно було роз­ташоване осторонь від залізниці, не мало зручних шляхів і засобів сполучення з  містами, розташованими порівняно недалеко.
Наприкінці XIX століття значна частина жителів села обробляла мізерні наділи тоді як окремі власники мали сотні й тисячі десятин землі. Так, поміщикові Маламі належало більш як 3 тис. десятин. 179 селянських господарств не мали ніякого, реманенту, 466 - були без плуга, 196 - не мали навіть робочої худоби. Всього на селі використовувалося 8 кінних граблів, 8 сортувалок, 68 жниварок. Але ця техніка була доступною тільки куркулям.
Тяжке матеріальне становище, цілковите політичне безправ'я викликало го­стрий протест жителів села. Під виливом боротьби робітників Катеринослава і Ка­м'янського серед селян поширюються революційні настрої. 24 липня 1905 року повітовий справник доповідав катеринославському губернатору, що 40 мешканців Крини­чок самовільно косили посіви на полі поміщика Малами і орендаря Григор'єва. Селяни відмовилися виконати наказ урядника про припинення покосу. Коли ж у них силою відібрали снопи, Похил, Довбня, Черненко, Микита та Іван Персьопсккі, Василенко та інші, озброєні вилами і кілками, відбили ці снопи. Активні учасники виступу були арештовані.
У жовтні 1905 року трудящі організовано відмовилися працювати в Одарівській економії, яку орендував катеринославський купець Григор'єв. Вони заявили, що відтепер земля належить їм і кожний, хто перечитиме цьому, буде покараний, а також погрожували вбити управителя економії і прикажчика.
У грудні 1905 року в селі створився селянський комітет, який об'єднував 100 чо­ловік. Активними членами його були вчитель Л. Базюк, фельдшер А. Метеленко і ін. Комітет закликав селян рішуче виступити за розподіл поміщицької землі між бідня­ками. Під впливом комітету селяни колективно відмовлялися сплачувати поданні та виконувати повинності на користь держави. Та діяльність криничанського комі­тету була половинчатою: він обстоював мирне розв'язання питання про землю, опит­ною формою боротьби визнавав бойкот.
Столипінська реформа поглибила класове розшарування селянства, відкритті великі можливості куркульству скуповувати наділи у бідноти. Навколо Криничок швидко зростають і міцніють куркульські господарства. Окремі з них мали по 130- 150 десятин землі. Малоземельні селяни, які виходили з общини, остаточно розо­рювалися, йшли в міста - Кам'янське, Катеринослав, поповнювали ряди робітничого класу. Близько 14 проц. сімей, сподіваючись на поліпшення свого становища, переселилось до Сибіру, Середньої Азії та Кавказу.
З розвитком капіталізму в сільському господарстві Кринички стали значним торговельним центром. Тут з'явилися крамниці, тричі на рік в березні, травні і ве­ресні відбувались ярмарки. Чимала частина мешканців займалася промислами та торгівлею. Соціально-економічні зміни призводили до зростання населення. У 1908 році у селі налічувалось 10139 жителів. У 1909 році воно було одним із найбільших сіл на Катеринославщині. В ньому діяли телефон і пошта.
Відкриття перших медичних закладів у селі пов'язане з діяльністю земства. Так, у 1872 році була створена криничанська лікувальна дільниця, а незабаром - земська амбулаторія і невеличка лікарня. Однак усіх жителів дільниці - 70 640 чол. вони не могли обслужити.
У 1898 році з 1038 селянських родин у 668 зовсім не було письменних. Того

Кринички