Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Новоолександрівка

Новоолександрівка - село, центр сільської Ради Синельниківського району. Розташована за 2 км на схід від станції Івківка Придніпровської залізниці, відстань до районного центру - 12 км. Сільраді підпорядковані також населені пункти: Бурханівка, Володимирівське, Гірки, Запорізьке, Надеждине, Панасівка, Петрівське, Третяківка, Троїцьке. Населення - 1193 чоловіка.
Виникнення Новоолександрівки тісно пов'язане з історією колгоспу ім. В. І. Леніна - одного з найстаріших колективних господарств нашої країни.
До Великої Жовтневої соціалістичної революції на безмежних просторах Кулундниського степу на Алтаї було кілька поселень колишніх жителів Катеринослав­ської, Полтавської і Курської губерній, які тікали сюди від безземелля і злиднів. Та й тут не знаходили вони щастя. Кращі землі прибирали до своїх рук куркулі, не вистачало худоби, реманенту. Тільки після встановлення Радянської влади сіль­ська біднота дістала змогу вільно господарювати на своїй землі. Провідною зіркою для неї стали мудрі поради В. І. Леніна про доцільність об'єднання у сільськогоспо­дарські колективи. «Комуни, артільний обробіток, товариства селян,- вказував Ілліч,- ось де порятунок від невигід дрібного господарства, ось у чому засіб під­несення і поліпшення господарства, економії сил і боротьби з куркульством, дармоїдством і експлуатацією».
20 лютого 1920 року, вже після розгрому Колчака, переселенці-бідняки Камишанки, Чернявки, Вячеславки Славгородського повіту Омської губернії з ініціативи комуністів утворили сільськогосподарську артіль «Свобода», яка об'єднала спо­чатку 28 партизанських сімей. Активними організаторами артілі були О. М. Федоров обраний згодом секретарем партійної організації, І. Г. Марченко, П. Ф. Кова­ленко, М. І. Прядко, С. Ю. Демидкін та інші. В лютому 1921 року до артілі приєдна­лися бідняки сіл Новотроїцького і Верхнього Незамаю. 14 лютого 1921 року відбулися загальні збори членів артілі, на яких було вирішено перевести її на статут кому­ни. Збори обрали раду комуни на чолі з комуністом Я. В. Жестовським. Син батрака Жестовський разом з родиною в 1908
році переселився з Катеринославщини на Алтай. Ще на військовій службі під час першої світової війни він зблизився з більшовиками. Повернувшись на Алтай, у 1918 році працював заступни­ком голови Славгородського виконкому і завідуючим повітовим земельним відділом, а восени 1920 року Славгородський повітком послав його в село Новотроїцьке для організації сільського ревкому.
Рада комуни «Свобода», очолена Я. В. Жестовським, приступала до роботи в умо­вах величезних труднощів. Не було ні машин, ні тягла для обробітку землі. Комунари вирішили послати ходаків до В. І. Леніна з проханням допомогти комуні придбати трактор. На загальних зборах членів комуни ходаками обрали М. Г. Волош­кова і Я. В. Жестовського. Разом з ними до Москви було відряджено техніка Славгородської електростанції І. П. Ремнякова. У листопаді 1921 року ходаки виїхали в Москву. Тільки в лютому прибули вони до столиці. 2 лютого 1922 року Жестовсько­го запросили в Кремль. Тепло зустрів В. І. Ленін ходака з далекого Алтаю. За розпорядженням вождя комуні було виділено трактор. Вже наступного дня на Ярослав­ському вокзалі І. П. Ремняков хазяйнував біля трактора. Обмерзлу льодом сімдесятип'ятисильну трофейну англійську машину вантажили на платформу.
У березні 1922 року посланці комунарів повернулись на станцію Славгород з трактором і рушили 120-кілометровим шляхом по степу до комуни «Свобода». Машина, небачена в цих краях, привернула увагу цілої округи. З усіх кінців степу з'їжджалися люди подивитися на дивного «сталевого коня». Крім трактора з за­пасними частинами до нього, 10-корпусного плуга, з Москви було ще привезено елек­тромотор на 10 кіловат. У комуні засвітилася лампочка Ілліча. 1 травня 1922 року відбувся багатолюдний мітинг комунарів, у якому взяло участь понад тисячу селян навколишніх сіл. Трибуною для промовців був трактор - подарунок В. І. Леніна.
З часом ряди комунарів помітно зросли. А з України почали надходити листи - родичі й знайомі переселенців писали, як відбудовують вони сільське господарство після громадянської війни. Комунари вирішили послати до Харкова своїх представ­ників, щоб переконатися, чи можна переїхати на Україну комуною. У травні 1923 ро­ку Я. В. Жестовський і Д. Д. Пономаренко, за дорученням членів комуни, вирушили в далеку дорогу.
Незабаром вони повідомили комунарів, що Всеукраїнський Центральний Ви­конавчий Комітет дав дозвіл на переселення і виділив для них два колишні поміщицькі маєтки в Павлоградському повіті Катеринославської губернії.
Спочатку для підготовки житла і господарських приміщень на Україну приїхало 40 комунарів. Вони обрали хутір Ямівський на березі річки Нижньої Терси, за 12 км від Синельникового. Вирішено було назвати нове село Новоолександрівкою. В лютому 1924 року, навантаживши у 46 вагонів і на платформи все своє майно, решта комунарів виїхала на батьківщину. В комуні, яку після смерті В. І. Леніна названо його іменем, налічувалося тоді




Новоолександрівка