Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Софіївка

Софіївка - селище міського типу, районний центр, центр селищної Ради, якій підпорядковані села Братське, Запорізьке колишня (Ергард-Василівка) та Любимівка. Розташована за 12 км від залізничної станції Девладове на лінії Дніпропетровськ-Довгинцеве, за 105 км на південний захід від
Дніпропетровська та 45 км на північний схід від Кривого Рога. Населення - 8300 чоловік.
Територія нинішньої Софіївки почала заселятись наприкінці XVIII століття. В 1770-1780 рр. Саксаганська воєводська канцелярія за розпорядженням Новоросійської канцелярії вжила заходів до заселення степів між Базавлуком і Саксаганню осілими сімейними людьми.
Населення цієї місцевості зростало також за рахунок втікачів з Правобережної України та Центральної Росії, які сподівалися врятуватися тут від поміщицького свавілля. Але сподівання ці були марними. Царський уряд щедро роздавав землі генералам, поміщикам, великим чиновникам, і селяни знову потрапляли в поміщицьку кабалу. Наприкінці XVIII століття землі по річці Кам'янці належали цар­ському генералові Дуніну. Між 1791 та 1796 рр. він заснував тут село, назвавши його на честь своєї нареченої Софіївкою. Пізніше він передав його в казну, софій­ські селяни стали державними. За даними ревізії 1859 року, в Софіївці було 637 дво­рів, проживало 4005 чоловік, з них 3934 державних селян і 66 відставних солдатів та членів їх сімей.
За указами 1866-1867 рр. для жителів села було встановлено 2005 наділів, по 7,7 десятини на душу. Цю землю треба було викупити у казни на січень 1887 року, але й на 1902 рік жодної десятини селяни не викупили.
З розвитком капіталізму після реформи 1861 року посилювалась диференціа­ція селянства. Про це свідчать і дані по землекористуванню в Софіївці. В 1880 роді
Софіївська сільська община об'єднувала 762 двори і 5323 чол. населення їм нале­жало 15 452 десятини землі в т. ч. орної - 10 767, тобто в середньому припадало по 20,4 десятини на двір, з них орної - 14,1 десятини. Однак десятини ці розподілялись дуже нерівномірно. Кращі землі поступово зосереджувались в руках куркулів. Сільські багатії споруджували також млини, кузні, олійниці, відкривали промислові підприємства. В 1864 році в Софіївці було 95 вітряних млинів, 8 олійниць, 3 кузні. В 1894 році в селі почав працювати механічний завод, який ви­пускав сільськогосподарські знаряддя, переважно букери, плуги тощо. В 1900 році нін виробив продукції на суму 92 тис. крб. Через кілька років стали до ладу паровий млин, дві олійниці, а напередодні імперіалістичної війни - цегельний завод. В 1900 році на цих підприємствах працювало понад 100 чоловік - переважно з софіївських бідняків.
Багато жителів села переселялося в інші райони, особливо на Кубань. Зберег­лися документи, які свідчать про переселенський рух софіївських селян. Ще в травні 1867 року губернському присутствію повідомлялось, що софіївські селяни великими партіями переселяються на Кубань, а коли влада заборонила громадам видавати документи на переселення, селяни робили це самовільно. Про тяжку долю сільської бідноти свідчить і такий факт. Місцеві жандарми доповідали началь­ству, що 21 квітня 1881 року в Софіївці селянин, відставний солдат М. Криворуков різко висловився не тільки проти існуючого ладу, а й проти особи царя.
Диференціація і зубожіння селян особливо посилились після столипінської аграрної реформи. Куркульство, що розширило свої наділи, почало виділятися на хутори. Так за 10 км від Софіївки в 1910 році виник хутір Пустопорожній (нині тут село Жовте). Тоді там налічувалося 12 дворів. Куркулі Терещенко, Федорченко, Товстуха, Замбровський та ін. купили ще по 15-20 десятин, а коваль Маложонок - 50 десятин. Куркулям виділяли землі в одному місці на відруби. В їхніх господар­ствах було по 20 і більше пар коней, снопов'язалки, жатки, парові машини, працювало по 10-15 наймитів.
В той же час багато жителів села втрачали свої наділи. Наприклад, селянин С. Степура в 1911 році заборгував куркулеві Коржу і в рахунок боргу віддав свою землю. Такі факти були не поодинокі. Позбавлені землі селяни йшли в найми до місцевих куркулів або до поміщиків сусідніх сіл. З малих років поневірялися в най­мах К. Шапран, І. Собко, Ф. Шеремет, Я. Шкура та ін. В маєтку поміщика Гуревича наймитували брати С. І. Мудрий та А. І. Мудрий, у Потоцького - М. Т. Шап­ран та ін. Під час сівби в поміщицьких економіях чоловікам платили 35-50 коп., а жінкам 25-ЗО коп., місячна плата чоловіків становила 5-7 крб., а жінок - 3-5 крб., річна плата чоловіків - від 40 до 70 крб., а жінок - від 25 до 35 карбо­ванців.
За рахунок сільських трудівників наживались також торгівці та спекулянти. Щотижня в селі збиралися базари, а кілька разів на рік - великі ярмарки. В 1863 році відбулися 4 ярмарки, куди було привезено товарів на суму 37 тис. крб. В 1900 році в селі торгували 44 крамниці та лавки з річним обігом на суму 433 тис. карбо­ванців.





Софіївка