Новопокровка (до 1859 року – Шамшова) - селище міського типу, центр селищної Ради, розташоване у верхів'ї річки Камишуватої Сури, за ЗО км на південь від районного центру і за 18 км від залізничної станції Єлізарове. Селищній Раді підпорядковане також село Перше Травня. Населення - 2,5 тис. чоловік.
Центральна садиба колгоспу ім. Карла Маркса знаходиться в Новопокровці. Артіль має понад 5 тис. га орної землі. Спеціалізується на відгодівлі свиней. У 1967 році поголів'я їх становило майже 10 тис. голів, м'яса вироблено на кожні 100 га сільгоспугідь по 120 цнт, в т. ч. по 110 цнт свинини. За сумлінну працю 77 передовиків колгоспного виробництва нагороджені орденами і медалями Союзу РСР.
У селищі - середня, дві восьмирічні та початкова школи, філіал музичної школи, бібліотека, Будинок культури на 400 місць. Драматичний гурток двічі був учасником обласного огляду драматичних колективів. Йому присвоєно звання самодіяльного народного театру. Функціонує лікарня, працює побутова майстерня. Проведено 20 км водопроводу. Великі роботи проведені за післявоєнні роки по благоустрою селища. Тут з'явилися нові вулиці, забудовані добротними будинками. Селище потопає в зелені садів. Трудівники Новопокровки на місці майже пересохлої річки Камишуватої Сури побудували водоймище в 283 га, насадили парк.
Заснування Новопокровки відноситься до останньої чверті XVIII століття. В 1783 році на місці нинішнього селища була слобода Шамшова. Весною 1918 року село зайняли кайзерівські війська. Для боротьби з ними в Новопокровці був створений червоний повстанський загін у складі 400 чоловік. 20 травня 1918 року, увірвавшись у село, окупанти зігнали всіх жителів на площу і примусили їх стати на коліна. За списком, складеним заздалегідь українськими націоналістами, окупанти почали викликати ініціаторів створення і учасників повстанського загону. 46 бійців загону були розстріляні. Озвірілі карателі підпалили село і не дозволяли гасити пожежу.
Свято шанують у селищі пам'ять тих, хто загинув від рук німецьких загарбників у 1918 році та в боротьбі з фашистами в роки Великої Вітчизняної війни. На їх могилі встановлено пам'ятник.
Дивиться також інші населені пункти району: