Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Марганець

Марганець - місто обласного підпорядкування, міській Раді якого підпо­рядковане смт Мар'ївка. Розташований на степовій рівнині півдня Дніпропетровської області, за 125 км від обласного центру, поблизу Каховського водосховища. Населення - 44,5 тис. чоловік.
На території сучасного міста ще за дореволюційних часів археологами було розкопано величезний скіфський курган IV-III ст. до н. е., у якому виявлено багате полонання вождя із золотими прикрасами, зброєю тощо, а також; кілька курганів зрубної культури доби бронзи II-І тисячоліття до н. е. та пізніх кочовиків.
Заснування міста пов'язано з бурхливим розвитком металургійної промисловості на півдні України в роки перших п'ятирічок. Проте передісторія його почалася ще наприкінці XIX століття з виникненням на цій території першого селища гірників.
Промислова розробка марганцевих руд Нікопольського басейну провадилася У дореволюційній Росії з 1886 року. Коли в 1904 році через басейн було прокладено залізницю, що зв'язала Кривий Ріг з Олександрівськом і Донбасом, марганцева промисловість східної частини басейну почала розвиватися порівняно швидкими тем­пами. Тоді ж на території Городищенського рудника була побудована залізнична станція Марганець.
Тривалий час на марганцевих рудниках добувалася незначна кількість руди. Так, у 1909 році, тобто через 19 років з початку освоєння марганцевих покладів, видобуток її становив 4 млн. 51 тис. пудів. Після 1909 року, у зв'язку з швидким розвитком чорної металургії в країні і збільшенням попиту на цінну марган­цево - рудну сировину, видобуток марганцевої руди значно зріс. Уже в 1910 році її було видобуто близько 11 млн. пудів, у 1913 році в 4 рази більше порівняно з 1909 ро­ком.Таке швидке зростання видобутку марганцю супроводилося посиленням експлуатації гірників. Грабіжництво і сваволя хазяїв-капіталістів, жорстокі пересліду­вання з боку царського уряду за найменший прояв незадоволення існуючими поряд­ками, жахливі житлові умови - все це викликало гнів і ненависть рудокопів до царизму, до буржуїв і поміщиків.
З радістю зустріли вони звістку про перемогу Великої Жовтневої соціалістичної революції і встановлення влади робітників і селян. Багато гірників зі зброєю в руках боролися за владу Рад, мужньо захищали її в роки громадянської війни. 14 листо­пада 1917 року в Нікополі було сформовано 3 червоногвардійські загони, до яких увійшло багато робітників марганцевих рудників. Коли війська кайзерівської Ні­меччини вторглись на Україну, гірники створили ще 2 червоногвардійські загони. Вони вступили в бій з німецькими загарбниками в районі Чортомлицького мосту і деякий час стримували наступ ворога. Ці загони згодом влилися в 5-у армію. Загони гірників допомагали частинам Олександра Пархоменка громити банди ота­мана Григор'єва в районі Довгинцеве-Апостолове у травні 1919 року, а через місяці, брали участь у ліквідації куркульського заколоту поблизу міста Нікополя.
2 червня 1919 року Рада народного господарства України ухвалила постанову «Про націоналізацію рудної і марганцевої промисловості». Згідно з цією постановою марганцеві рудники - Городищенський, Новомиколаївський та інші - були під­порядковані Нікопольській Раді народного господарства. Для допомоги місцевим органам влади і організації управління рудниками прибула особлива комісія в скла­ді більшовиків С. Я. Алілуєва, В. М. Бикова, В. М. Морозова, Г. О. Шляпіна.
Гірники, що стали повноправними господарями на рудниках, разом з усім укра­їнським народом активно боролися проти махновців, денікінців, врангелівців- всіх, хто намагався відновити старі порядки.
18 жовтня 1920 року марганцеві рудники були визволені військами Другої Кін­ної Армії під командуванням П. К. Миронова від врангелівців. На цей час у басейні не працювала жодна шахта. За далеко не повними даними, збитки від затоплення і обвалення шахт становили 925 тис. золотих карбованців.
Тільки в першому півріччі 1921 року розпочались роботи по видобутку і збага­ченню руди. З метою забезпечення рудами металургійної промисловості та створення експортного рудного фонду Президія Вищої Ради народного господарства РРФСР прийняла постанову 1 серпня 1921 року «Про заходи по відбудові рудної промисло­вості в Криворізькому і Нікопольському гірничих районах». Нею керувались пар­тійні, радянські, профспілкові і господарські організації, мобілізуючи трудящих на відбудову промислових підприємств басейну. На Городищенському руднику (зго­дом рудник ім. Комінтерну) була закінчена відкачка води з шахти № 16, в червні-липні видобуто перші 8040 пудів сирої марганцевої руди. Робітники від­ремонтували і пустили першу чергу електростанції. Стали до ладу механічна і чавуноливарна майстерні, рудничний млин. На кінець 1921 року рудник дав 5 тис. тонн руди. У наступному році відновились роботи на руднику ім. Максимова, на­званому на честь визначного господарського працівника того періоду, голови Ради народного господарства України К. Г. Максимова.





Марганець